Horoskopi ndërkombëtar i Rob Brezsny 9 deri 15 nëntor 2023

Dashi

Fitoret tuaja të vazhdueshme janë delikate. Ato mund të mos jenë ende plotësisht të dukshme për ju. Më lejoni t’i përshkruaj disa gjëra që të mund të ndiheni mjaftueshëm të sigurt për atë që do të arrini. 1. Një valë e qëndrueshme e rritjes personale të fituar me vështirësi po e bën një nga problemet tuaja të zgjidhshme. 2. Ju keni ripërcaktuar se cilat shpërblime janë kuptimplote për ju dhe kjo ju motivon të përmbushni ambiciet tuaja me më shumë bindje. 3. Po humbisni interesin për një lojë manipuluese që nuk ju shërben siç duhet. 4. Po kultivoni një vlerësim më të madh për gjërat sa magjepsëse aq dhe të dobishme.

Demi

Fizikani Demi Richard Feynman ishte një person inteligjent dhe i ditur që fitoi një çmim Nobel. Ai artikuloi një perspektivë që për ju do të jetë e shëndetshme për t’u përjetuar në javët e ardhshme. Ai tha: “Unë mund të jetoj me dyshim, pasiguri dhe pa ditur gjëra. Mendoj se është shumë më interesante të mos dish sesa të kesh përgjigje që mund të jenë të gabuara. Kam përgjigje të përafërta dhe vlerësime të mundshme, si dhe shkallë të ndryshme sigurie për gjëra të ndryshme, por nuk e di. Jam absolutisht i sigurt për asgjënë dhe ka shumë gjëra për të cilat nuk di asgjë.” Provoni qasjen Feynman, i dashur Demi. Tani është një kohë e shkëlqyer për të eksploruar përfitimet e vënies në dyshim të gjithçkaje. Vë bast se do të jeni të kënaqur me atë se sa të lirë dhe të çlirët do t’ju bëjë të ndiheni.

Binjakët

Për të fituar para, kam punuar si portier/e, pjatalarëse, mbledhëse ulliri, gërmues kanalesh, shpërndarës gazetash dhe 23 punë të tjera që përfshinin punë të detyruar. Për më tepër, kam bërë tetë punë artistike që i përshtaten më së miri temperamentit tim të ndjeshëm dhe aftësive krijuese. A më vjen apo nuk më vjen keq për mijëra orët që jam stërmunduar për punë që nuk më pëlqejnë? Pak. Por mbi të gjitha u jam mirënjohës atyre. Më mësuan se si të ndërveproja në mënyrë harmonike me një gamë të gjerë njerëzish. Ndihmuan në formimin e ndërgjegjes sime solide shoqërore. Dhe më motivuan që më në fund të kuptoj se si të gjej punë që i doja vërtet. Tani ju ftoj të bëni një inventar të jetës suaj të punës, Binjakë. Është një kohë e shkëlqyer për të vlerësuar se ku keni qenë dhe ku dëshironi të shkoni në të ardhmen.

Gaforrja

Ka shumë lloje ëmbëlsirash. Ëmbëlsi pikante. Balsamik i butë dhe ëmbëlsi aromatike. Ëmbëlsi e thartë ose e hidhur. Ëmbëlsi pikante dhe myzeqare. Ëmbëlsi e shijshme dhe e lezeçme. Një nga llojet e mia të preferuara të ëmbëlsive është përshkruar nga poeti Gaforre, Stephen Dunn. Ai shkroi: “Shpesh një ëmbëlsim vjen si i huazuar, qëndron aq gjatë sa të kuptojë se çfarë do të thotë të jesh gjallë, pastaj kthehet në burimin e saj të errët. Sa për mua, nuk më intereson se ku ka qenë, apo çfarë rruge të hidhur ka bërë për të arritur deri këtu, për ta shijuar kaq shumë.” Analiza ime e shenjave astrologjike sugjeron që ju jeni gati të komunikoni me të paktën tre nga këto ëmbëlsira, Gaforrja. Ndoshta shumica prej tyre ju përkasin.

Luani

Autori Dan Savage mbron kënaqësinë e rregullit pas përtacisë. Ai vëren se pak prej nesh mund të “kalojnë 24 orë pa pak pushim. Qeniet njerëzore duhet të shikojnë në hapësirë, të shikojnë nga dritarja, të ëndërrojnë dhe të kalojnë kohën çdo ditë duke qenë edhe me momente boshe dhe të padobishme.” Jam dakord dhe shpresoj t’i jepni vetes më shumë kohë joproduktive se zakonisht në javët e ardhshme. Për hir të shëndetit tuaj mendor dhe fizik afatgjatë, duhet të relaksoheni më thellë dhe të bëheni më të fortë tani, për të rimbushur bateritë tuaja me një braktisje të këndshme dhe të lezetshme të rutinës.

Virgjëresha

Sipas analizës time të thellë dhe të plotë të ritmeve tuaja astrologjike, goja juaj së shpejti do të bëhet një mrekulli e natyrës. Fjalët që dalin nga buzët tuaja do të jenë jashtëzakonisht shumëngjyrëshe, të sakta dhe bindëse. Sythat tuaj të shijes do të kenë gjallëri më të madhe ndërsa komunikojnë me gëzimet e ushqimit dhe pijeve. Por unë dyshoj se gjuha dhe buzët tuaja do të gëzohen për aftësinë dhe kënaqësinë e përmirësuar ndërsa praktikoni artet e seksit dhe dashurisë intime. Urime, Maestro Boccaccio!

Peshorja

Përveçse ishte një kompozitor mjeshtëror, Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) luante në piano, violinë, harpë, fagot, klarinetë, bori, flaut, oboe dhe borizan. Përvoja e tij e bëri të besonte se muzikantët shprehin më së miri aftësitë e tyre kur luajnë shpejt. Është më e vështirë të jesh i shkëlqyer kur luan ngadalë, mendoi ai. Por në javët në vijim do t’ju ftoj të përvetësoni qëndrimin dhe qasjen e kundërt, ju të lindurit tek Peshorja. Sipas analizës sime astrologjike, do të jeni më të suksesshëm nëse punoni gradualisht dhe në rritje, me zell të kujdesshëm dhe dinakëri të matur.

Akrepi

Në horoskopin tim për Akrepat, prirem të shkruaj mesazhe komplekse. Idetë e mia janë veçanërisht të komplikuara, sa të pasura aq dhe të harlisura. Pse? Sepse ju imagjinoj kompleks, të madh, të pasur dhe të harlisur. Fati juaj është labirint, misterioz dhe intrigues, dhe unë aspiroj të pasqyroj bukurinë e saj të ndërlikuar dhe komplekse. Por këtë herë, në përputhje me shenjat aktuale astrale, do t’ju ofroj orakullin tim më të thjeshtë dhe më të drejtpërdrejtë. E kam huazuar këtë nga autorja Mary Anne Hershey: “Jeto me qëllim. Ecni në limite. Dëgjoni me kujdes. Luaj me braktisjen. Zgjidhni pa keqardhje. Vazhdoni të mësoni. Vlerësoni miqtë tuaj. Bëj atë që të pëlqen”.

Shigjetari

Në poezinë e saj “Requiem”, Anna Akhmatova thotë, “Unë duhet të vras ​​kujtesën … dhe duhet të mësoj të jetoj përsëri”. Mendoj se shumica prej nesh mund të përfitojnë nga përfshirja periodike në këtë ushtrim të guximshëm dhe të fuqishëm. Ky nuk është një sukses që duhet marrë lehtë dhe nuk duhet bërë më shumë se një ose dy herë në vit. Por merrni me mend se çfarë: Javët e ardhshme do të jenë një kohë kur një ritual i tillë mund të jetë i mençur dhe i duhuri për ju. A jeni gati të hiqni dorë nga punët e vjetra dhe të hapni rrugën për një fillim të ri? Këtu janë fjalët tuaja të pushtetit: falje, pastrim, pastrim, lirim, falje sërish, çlirim.

Bricjapi

Ne kemi nevojë për histori pothuajse aq sa kemi nevojë për të marrë frymë, për të ngrënë, për të fjetur dhe për të lëvizur. Është e pamundur të jetosh pa to. Historitë më të mira ushqejnë shpirtrat tanë, stimulojnë imagjinatën tonë dhe e bëjnë jetën emocionuese. Kjo nuk do të thotë se të gjitha historitë janë të shëndetshme për ne. Ndonjëherë mbahemi pas tregimeve që na bëjnë të pakënaqur dhe na japin energji. Mendoj se kemi një detyrë të shenjtë t’i heqim theksin dhe madje t’i eliminojmë ato histori, edhe pse nderojmë dhe vlerësojmë historitë e pasura që na fuqizojnë dhe frymëzojnë. I sjell këto mendime në vëmendjen tuaj, Bricjap, sepse ju jeni në një fazë të ciklit tuaj ku do të lulëzoni veçanërisht duke hedhur poshtë historitë e vjetra të këqija dhe duke festuar e shijuar të mirat.

Ujori

Mund të gaboj, por nuk mendoj kështu: jeni më të zgjuar dhe më të mençur se sa mendoni për çështjet urgjente që tani konkurrojnë për të pasur vëmendjen tuaj. Ju dini më shumë sesa mendoni se dini. Dyshoj se kjo së shpejti do të bëhet e dukshme, pasi rrjedhat e njohurive të reja ngrihen nga thellësitë e psikikës tuaj dhe drejtojnë vetëdijen tuaj të ndërgjegjshme drejt qartësisë. Është okej të bërtasësh nga gëzimi sa herë që shfaqet një pasqyrë shëruese. Sepse e keni fituar këtë fazë të mirëpritur të sigurisë së qartë.

Peshqit

Në kulturat indigjene gjatë historisë, shamanët kanë pretenduar se kanë fuqinë për të biseduar dhe madje përkohësisht bëhen skifterë, kojotë, gjarpërinj dhe krijesa të tjera. Pse e bëjnë? Është një histori e gjatë, por një përgjigje është se ata besojnë se kafshët kanë inteligjencë të ndryshme nga njerëzit. Shamanët aspirojnë të mësojnë nga këto mënyra alternative për të parë dhe kuptuar botën. Shumë prej nesh që jetojnë në kulturën perëndimore e refuzojnë këtë praktikë të nderuar, edhe pse unë kam njohur kafshëdashës që e simpatizojnë atë. Nëse jeni gati për një eksperiment argëtues, Peshqit, ju ftoj të provoni versionin tuaj. Zgjidhni një kafshë për të mësuar. Studiojeni dhe komunikoni me të. Kërkoni, rrëzonin rreth asaj kafshe që të zbuloni njohuri që ju befasojnë dhe pasurojnë.

Author: horoscope