Marshim kundër dhunës, dhjetra të rinj u bashkuan në Durrës

Ashtu siç dhe ishte parashikuar Organizata “Aktiv për Durrësin”, organizoi dje një protestë, për ti thënë “stop” dhunës ndaj grave dhe vajzave. Dhjetra të rinj marshuan në Durrës, duke u nisur nga sheshi përpara bashkisë,  pasditen e së enjtes me mesazhe kundër abuzimit seksual të vajzave e grave dhe heshtjes së shoqërisë. Pjesëmarrësit në organizimin në formë proteste vendosën theksin edhe tek puna jo efektive sipas tyre e Policisë së Shtetit dhe gjykatave të vendit.Marshimi protestë erdhi pas rastit të një vajze 15 vjeçare që u abuzua seksualisht prej të paktën 2 vitesh nga roja 65 vjeçar i shkollës ku ajo mësonte. Të arrestuar janë edhe 3 të rinj që dyshohet se kanë abuzuar me vajzën duke u nxitur nga i moshuari, teksa ngjarja u bë publike vetëm pas denoncimit të vajzës në polici.

 

Author: admin