Kuvendi kundër arrestimit të Tahirit: Të hetohet i lirë

Kuvendi ka miratuar kërkesën e mazhorancës për hetim në gjendje të lirë, kontrollin personal dhe të banesës të deputetit Saimir Tahiri me 75 vota pro dhe 60 kundër. Ndërkohë është rrëzuar kërkesa e opozitës dhe e Prokurorisë për arrestimin e deputetit Tahiri me 75 vota pro dhe 60 kundër.

Në seancë në momentin e votimit për imunitetin e Tahirit, nuk ishin vetë ish-ministri Tahiri, Tom Doshi, Vangjel Tavo, Agron Çela dhe ministri Fatmir Xhafaj. Nga 75 vota, 72 vota ishin të PS, (ka 74 mandate po mungon Tahiri dhe Xhafaj) edhe tre vota te PDIU bëjnë 75 votat.

Ndërsa kundër ishte gjithë opozita përveç Tavos, Çelës dhe Doshit, qe munguan. Opozita PD dhe LSI e kanë cilësuar si një turp votimin e sotëm dhe si një mundësi të humbur nga qeveria për të treguar se është pro reformës në drejtësi.

Author: admin