Posted in Shendeti

Shtohet numri i të rinjve shqiptarë me kancer në mushkëri, mjekët: 80% e shkaqeve duhanpirja

800 raste të reja me kancer në mushkri janë zbuluar vetëm në vitin e fundit në vendin tonë. Mjekët pneumologë dhe ata onkologë japin alarmin…

Lexo Më Shumë Shtohet numri i të rinjve shqiptarë me kancer në mushkëri, mjekët: 80% e shkaqeve duhanpirja
Posted in Shendeti

Koronavirusi në Shqipëri/ 566 raste të reja, ja sa kanë humbur jetën në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjashtë persona të tjerë kanë humbur jetën nga koronavirusi, ndërkohë që rastet e reja me Covid-19 janë 566, nga 3677…

Lexo Më Shumë Koronavirusi në Shqipëri/ 566 raste të reja, ja sa kanë humbur jetën në 24 orët e fundit
Posted in Shendeti

Pse është kaq e rëndësishme t’i jepni përparësi gjumit pasi bëni vaksinën e Covid-19!

Kërkimet sugjerojnë që mungesa e gjumit ju bën më të ndjeshëm ndaj infeksioneve virale. Anasjelltas, gjumi i mjaftueshëm mund t’ju ndihmojë të krijoni imunitet pas…

Lexo Më Shumë Pse është kaq e rëndësishme t’i jepni përparësi gjumit pasi bëni vaksinën e Covid-19!
Posted in Shendeti

OBSH: Pandemia do të zgjasë edhe gjatë vitit 2022

Pandemia e COVID-19 do të vazhdojë edhe për një vit më shumë sesa do të duhej pasi vendet e varfra nuk po furnizohen me vaksinat…

Lexo Më Shumë OBSH: Pandemia do të zgjasë edhe gjatë vitit 2022
Posted in Shendeti

5 ushqime të shëndetshme që ju bëjnë dëm nëse i konsumoni më shumë seç duhet

Mund të mendoni se gjërat që ju bëjnë mirë, ju bëjnë vetëm mirë, por jo. Gjithçka ka masë dhe nëse masa nuk respektohet, përballemi me…

Lexo Më Shumë 5 ushqime të shëndetshme që ju bëjnë dëm nëse i konsumoni më shumë seç duhet
Posted in Shendeti

8 fakte rreth vaginës që me siguri s’jua kanë mësuar në shkollë

Na duhet t’ju kujtojmë se flasim shumë pak për shëndetin vaginal, pavarësisht se duhet të ishte e kundërta. Eshtë kaq e rëndësishme ta njihni me…

Lexo Më Shumë 8 fakte rreth vaginës që me siguri s’jua kanë mësuar në shkollë
Posted in Shendeti

Ndiqni këtë dietë nëse vuani nga diabeti, do të jetoni paqësisht me sëmundjen

Dieta e diabetit është një nga mënyrat më të mira për të luftuar këtë sëmundje. Nëse vuani nga diabeti, ndjekja e një diete të saktë…

Lexo Më Shumë Ndiqni këtë dietë nëse vuani nga diabeti, do të jetoni paqësisht me sëmundjen
Posted in Shendeti

Mesatarisht, kur riinfektohen me Covid personat e pavaksinuar?

Imuniteti natyror pas infektimit me Covid zvogëlohet me kalimin e kohës. Ekspertët e shëndetit janë duke kryer hulumtime për të kuptuar më qartë se sa…

Lexo Më Shumë Mesatarisht, kur riinfektohen me Covid personat e pavaksinuar?
Posted in Shendeti

Shifra rekord infektimesh në Greqi, në 24 orët e fundit regjistrohen më shumë se 3500 raste të reja me COVID

Greqia ka regjistruar shifra rekord të infektuarish në 24 orët e fundit, pasi 3565 persona kanë rezultuar pozitiv në testin e COVID. Ndërkohë 9 persona…

Lexo Më Shumë Shifra rekord infektimesh në Greqi, në 24 orët e fundit regjistrohen më shumë se 3500 raste të reja me COVID
Posted in Shendeti

Koronavirusi në Shqipëri/ Asnjë humbje jete, 11 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë humbje jete nga COVID-19 në 24 orët e fundit teksa Ministria e Shëndetësisë tha se janë shënuar 11 raste të reja. Ministria e Shëndetësisë…

Lexo Më Shumë Koronavirusi në Shqipëri/ Asnjë humbje jete, 11 raste të reja në 24 orët e fundit